There are other active filters preventing this option from being applied.
Obrączki Platynowe
Obrączki Platynowe - Dla związku na całe życie
Małżeństwo opiera się na pragnieniu spędzenia z drugą osobą pozostałą część życia. Tak długo też powinny obrączki ślubne zachować swój wygląd i kształt. Z tego względu platyna jest jednym z najcenniejszych kruszców szlachetnych, który tak dobrze nadaje się do tworzenia obrączek ślubnych. Obrączki platynowe mają matowy połysk, który promieniuje osobowością i trwałością wartości. Pierścionki ślubne wykonane z tego kruszcu szlachetnego dostępne są w dwóch próbach czystości: Obrączki ślubne z platyny 600 i 950. AURONIA oferuje duży wybór ekskluzywnych platynowych obrączek. Wybierz obrączki online, użyj do tego naszego kreatora obrączek ślubnych i zamów je wygodnie ze swojego domu.
AURONIA, twój specjalista od obrączek
Kładziemy nacisk na doskonałą jakość, nowoczesne wzornictwo i dobre doradztwo. Obrączki pieczętują przysięgę małżeńską i są prawdopodobnie jedyną biżuterią, którą się nosi niemal codziennie. Platyna bardzo dobrze się nadaje do produkcji biżuterii ze względu na jej wybitne właściwości. Ten kruszec szlachetny jest rzadki i ma wysoką wartość. Jest odporny na kwas jak również na zarysowania. Platyna pozwala na korygowanie rys, które mogą wystąpić na skutek codziennego użytkowania. Oprócz kruszcu wysokiej jakości, dobre wykonanie jest również ważnym elementem całości. W sklepie AURONIA zapewniamy je dzięki wiedzy i doświadczeniu wypracowanej wraz z naszymi złotnikami.
Ekskluzywny asortyment platynowych obrączek
Pierścionki ślubne z platyny: proste, ale ekskluzywne. Nasz sklep oferuje wybrany asortyment spełniający wysokie wymagania. Obrączki wykonane z platyny w jednym z naszych wzorów są zakupem na całe życie. Cztery kategorie kolekcji - od podstawowej do klasycznej i klasycznej w modzie, aż do ekskluzywnej - spełniają wszelkie życzenia dotyczące współczesnych, wysokiej jakości obrączek ślubnych. Końcowe akcenty otrzymuje para obrączek za pomocą powłoki kamiennej na obrączce damskiej. Ukazuje to przynależność obrączek, ale także szczególne uznanie dla Panny Młodej.
Platyna jako cenny kruszec - rzadkość i wartość
Obrączki platynowe bardzo dobrze nadają się do codziennego użytku i są bardzo solidne, co czyni je towarzyszami Pary Młodej na całe życie. Ponieważ platyna wykazuje małe zużycie podczas codziennego noszenia, w przeciwieństwie do innych kruszców, mało się ściera na przestrzeni lat, np. na grawerunku a materiał pierścionka nie staje się cieńszy. Co więcej, obrączki mają tę zaletę, że są również hiperalergiczne, więc są szczególnie odpowiednie dla alergików ze względu na ich wysoką nieszkodliwość wobec skóry. Platyna jest trzydziestokrotnie rzadsza od złota i dlatego jest bardzo cenna. Pierścionki ślubne wykonane z tego szlachetnego kruszcu symbolizują nie tylko ponadczasową wytrzymałość, ale więc warto w tą ekskluzywną i trwałą biżuterię zainwestować. Swoją stabilność wartości zawdzięczają wysokiej czystości. Platyna nie odbarwia się i od dziesięcioleci nie zauważa się żadnych bladych plam. Utrzymuje czysty i wspaniały szaro-srebrny kolor.
Właściwości platyny jako pierwiastek
Platynę uważa się za pierwiastek chemiczny i jest oznaczony symbolem Pt i liczbą atomową 78. Szczególnie istotny dla obróbki pierścionków jest fakt, iż ten ciężki metal przejściowy jest bardzo plastyczny i podatny na manewrowanie w obróbce, ale jednocześnie twardy i stabilny. Jego temperatura topnienia wynosi 1.768 ° C i wraz z trzecia największą gęstością wśród wszystkich elementów, platyna pozostawia złoto i srebro jako kruszce szlachetne za sobą.
Dla wysokiej jakości obrączek ślubnych, które np. zawierają oprawę z kamieni szlachetnych, platyna jest uważana za idealny kruszec. Ani powietrze, ani kwasy nie mogą mu zaszkodzić. Dlatego platyna, oprócz zastosowania w biżuterii, wykorzystywana jest również w produkcji wszczepów stomatologicznych, katalizatorów lub najwyższej klasy wyposażenia laboratoryjnego.
Platynę można bardzo łatwo przetwarzać, gdyż bez problemu daje się z niej formować ekstremalnie cienką folię czy wąskie pierścionki oraz dobrze łączy się z innymi kruszcami. Stopy są powszechne, aby zwiększyć siłę elementu. Warto dodać, że szlachetna biel tych pierścionków pozwala polerować je na wysoki połysk.
Historyczne znaczenie platyny
Historia tworzenia biżuterii z platyny jest długa, a mimo to bardzo zmienna. Dziś uważa się, że nawet starożytni Egipcjanie 3000 lat pne. byli już zapoznani z tym szlachetnym kruszcem. W starożytnej egipskiej biżuterii naukowiec Sir William Matthew Flinders Petrie odkrył niewielkie ilości tego kruszcu o wysokiej jakości. Ponieważ złoto Egipcjan pochodziło z Nubii, dostawy te prawdopodobnie zawierały domieszki platyny.
Przez długi czas platyna była również popularna wśród plemion Inków w Ameryce Południowej jako element ich rytualnej biżuterii. Chociaż nie ma tu czystej platyny, piętnaście procent znalezisk pokazuje typowy biały kolor tego szlachetnego kruszcu. Prawdopodobnie Indianie wydobywali platynę jako produkt uboczny podczas płukania złota i wiedzieli, jak ją odpowiednio wykorzystać.
Ale wraz z podbiciem Ameryki Południowej przez Hiszpanów, prawdziwa wartość tego cennego kruszcu nie została w rzeczywistości odkryta w Europie. Zamiast tego marynarze widzieli w platynie nieco gorszą formę złota, którą albo całkowicie ignorowali, albo nawet zatapiali w oceanie. Gdyż wielu handlowców używało tego metalu ze względu na podobne właściwości (na przykład jego wagi) do znacznie wyższego szacowanego złota i chcieli się poprzez to wypróbować jako fałszerze. Jeśli oszustwo zostało wykryte podczas przeprawy, ładunek platyny zostawał po prostu zatapiany w morzu. Do dziś nazwa szlachetnego kruszcu, która wywodzi się z hiszpańskiej "platina" (= uwłaczająco dla "małego srebra"), odzwierciedla tę błędną kalkulację zdobywców.
Przez stulecia platyna nie potrafiła zyskać popularności jako cenny i ekskluzywny kruszec. Dopiero gdy alchemicy eksperymentowali z produkcją złota w XVIII wieku, nauka rozpoznała możliwości wydobywcze platyny. Jednak dopiero w 1783 roku Louis Bernard Guyton de Morveau odkrył pierwszy przemysłowy proces pozyskiwania platyny. Za jego odkryciami szli inni naukowcy, którzy zajmowali się specjalnymi właściwościami tego szlachetnego kruszcu.
W rezultacie szacunek do tego cennego kruszcu powoli, ale systematycznie wzrastał. Rzadkość surowca zainspirowała bogate rodziny królewskie do szycia nici platynowych w celu ozdobienia swoich szat. W końcu badania doszły do tego momentu, kiedy wartość platyny w swojej nieprzemijalności została doceniona. W ten sposób ten kruszec szlachetny stał się obecnie droższym od złota.
Pochodzenie i metody wydobycia platyny
Oryginalnie platyna była wydobywana w dużych ilościach w Kolumbii i Rosji w XIX wieku. Nie zmieniło się to aż do 1924 roku: odkąd odkryto Merensky Reef w Transvaal / RPA w 1924 roku, złoża platyny były tam wydobywane komercyjnie. Ponadto wciąż można znaleźć największe zakłady wydobywcze i produkcyjne w Rosji i Kanadzie. 80% złóż znajduje się w RPA. Są tam jedynie kopalnie górnicze.
Pomimo rzadkości, na całym świecie odkryto małe znaleziska z niewielkimi złożami platyny. Czasami platyna jest również wytwarzana jako produkt uboczny w rafinacji niklowej, np. w Rosji i Kanadzie. Ta forma produkcji platyny stale rośnie.
Wydobycie a następnie produkcja platyny wynosi około 180 ton rocznie. Dla porównania, produkcja złota wynosi około 2500 ton. Wynika to z faktu, że ekstrakcja platyny jest bardzo droga.
Próby i stopy platyny
Stopień czystości znany jest w literaturze fachowej jako „próba lub czystość próby”. Jest mierzony stosunkiem czystej platyny do całkowitej masy w tysięcznych częściach. Nie można znaleźć danych dotyczących karatów na obrączkach z platyny, tak jak ma to miejsce przy obrączkach złotych. W naszym sklepie znajdziesz stylową biżuterię o próbie 95% (obrączka platynowa 950) lub bardziej atrakcyjnie wycenione modele o próbie 60% (obrączka platynowa 600).
Platyna nie nadaje się w najczystszej formie (999,9) jako kruszec szlachetny do biżuterii, ponieważ solidność i wydłużenie przy zerwaniu samego elementu nie są wystarczające. Z tego względu ten szlachetny kruszec jest zawsze przetwarzany wraz ze stopami innych kruszców. Oczywiście możesz również wybrać dwu- lub trójkolorowe obrączki wykonane z kilku kruszców szlachetnych. Platyna doskonale harmonizuje się optycznie z czerwonym lub żółtym złotem.
Pielęgnacja obrączek ślubnych z platyny
Gdy białe złoto może uzyskać jasnożółty odcień na przestrzeni lat, obrączki platynowe zawsze pozostają naturalnie srebrzystobiałe. Ogromna wytrzymałość tego szlachetnego kruszcu czyni go niesamowicie wyjątkowym.
W normalnych okolicznościach nie musisz się martwić o pielęgnację swojej obrączki. Pierścionki platynowe są trwałe. W cudowny sposób symbolizuje to też trwałość dobrego małżeństwa. Obrączki wykonane z tego szlachetnego kruszcu są trwałymi, wytrzymałymi towarzyszami, które mogą odzwierciedlać i przypieczętować miłość dwojga ludzi do siebie nawzajem swoją rzadkością i naturalnym blaskiem.